Sportinglife 12:15 ч., 01 Дек 2014
0
613

В Англия, казват, стават чудеса във футбола и то не само на Коледа.

Или някой ще забие топката от 30 метра във вратата, докато си ядеш сандвича и не внимаваш, или пък двата отбора ще си разменят 3 гола в последните 7 минути ей така, след като цял мач едва не са те приспали.

Там сценариите не се пишат от драматични майстори с Холивудска школовка, а от творци на по бира, широко скроени и с чувство за хумор.

Да, наистина 13-ия кръг на Висшата лига показа чувство за хумор.

В събота се започна с гола на Крис Смолинг още в първите минути на мача Манчестър Юнайтед – Хъл. Защо го споменаваме, ще попитате? Другите две попадения в мача (за крайното 3:0) – на Уейн Рууни и Робин ван Перси бяха далеч по-красиви.

Смолинг вкара един измъчен гол, при който топката едва мина линията на вратата, но – забележете! Големичкият (и доста тромав) бранител не бе вкарвал от точно година. Неговите голове са като Халеевата комета – идват рядко, но носят задължителна победа на Юнайтед, при това винаги с отбелязани три гола в мача. Колко са попаденията на Смолинг ли? Три... за пет сезона с Юнайтед и два с Фулъм.

Но все пак Крис е защитник. Неговото голово чудо дойде около 15,16 ч местно време, в 16-ата минута на мача.

Половин час по-късно Лирой Фер от Куинс Парк порази вратата на Лестър с гръмотевично воле – 2:1.

В края домакините спечелиха с 3:2 , а голът на холандския халф бе тема номер едно.

Фер не бе вкарвал пак точно една година, откакто донесе 2:0 за Норич на терена на Уест Бромич в миналия сезон.

За новия му клуб това бе първо попадение.

Сигурно почерпката в бара след мача е била от него!

Някъде по това време, около 15,44 ч английско време в събота следобед.

Джо Коул вдигна победоносно ръце – първи гол за Астън Вила и първи във Висшата лига от декември 2013-а.

Да, Вила не спечели като гост на Бърнли – 1:1, но попадението си е попадение!

Дойде ред на друг паметен голов миг.

Аарън Кресуел, една от приятните изненади в Уест Хем за сезона (а тимът сам по себе си е такава) заби победния гол срещу Нюкасъл – 1:0. Попадението му в 56-ата минута бе първо в кариерата на ниво Висша лига.

За последен път 24-годишният ляв бранител бе вкарал на 1 октомври 2013 г. в паметен мач: Дарби – Ипсуич 4:4 (Кресуел е играл за гостите).

Украшението на съботния ден бе победния гол на смелия Глен Джонсън от Ливърпул, който се хвърли с глава срещу бутоните на вратаря Асмир Бегович (Стоук) и донесе победата с 1:0 в 85-ата минута.

Докато кръвта шуртеше от главата на Глен, десният бек едва ли си е спомнял последното си попадение – на 9 декември 2012 г. във вратата на Уест Хем. Не че на някого на „Анфийлд” му пукаше...

След гастролите на тези „изявени” голаджии, най-нормалното нещо на света бе Диего Коща (11 гола в 11 мача) да не вкара за Челси и мачът със Съндърланд да свърши 0:0. Това не бе денят на обичайните заподозрени пред гола.

В неделя чудесата не секнаха.

Манчестър Сити показа кой е шампионът с 3:0 на терена на страхотния Саутхемптън.

Победата ясно доказа, че битката за титлата ще е „синя” – само Сити може да спре Челси. Разликата вече е само 6 т. в полза на тима на Жозе Моуриньо, а при колебанията на Юнайтед и Арсенал, както и кризата в Ливърпул, не се вижда трети кон в надбягването.

Третото попадение дойде от източник, от който Мануел Пелегрини едва ли чака чудеса. Но Гаел Клиши заби като Тиери Анри топката под гредата за ... първия си гол от 1 ноември 2008 г.

Цели 163 мача с участието на френския ляв бек минаха, преди да видим отново неговата запазена марка на радост след попадение. Почакайте – той няма такава, нали!?

Разбира се, няма нужда от уточнение. Серхио Агуеро (12 гола в 12 двубоя за сезона) не вкара в мача.

Десертът остана за Роберто Солдадо от Тотнъм, обвиняван за най-ялов сред централните нападатели във Висшата лига.

Той забоде топката във вратата на Евертън за победата с 2:1, като голът бе първи за него от март след 13 „сухи мача”.

И после иди доказвай, че Коледа не идва по-рано в Англия!