Близо 90 г. лондончани пишат история в турнира

Sportinglife 14:20 ч., 28 Май 2015
0
1001

В събота Арсенал излиза срещу Астън Вила в историческия за клуба 19-ти финал за ФА къп.

С класирането си за битката за най-стария трофей в историята "артилеристите" счупиха рекорда на Манчестър Юнайтед, който е играл 18 (и двата отбора имат по 11 купи, а в неделя лондончани могат да изпреварят "червените дяволи").

Ще ви върнем ретроспективно към битките на Арсенал за трофея в престижния турнир.

1927: Кардиф - Арсенал 1:0

Арсенал на Хърбърт Чапман губи първия си финал в надпреварата, сразен от Кардиф. Хюи Фъргюсън бележи единствения гол в срещата в 74-та минута след грешка на вратаря Дан Люис.

1930: Арсенал - Хъдърсфийлд 2:0

Арсенал вдига първия си трофей от турнира след голове на Алекс Джеймс и Джак Ламбърт.

1932: Нюкасъл - Арсенал 2:1

"Топчиите" повеждат с гол на Боб Джон, но с две попадения на Джак Алън "свраките" печелят купата.

1936: Арсенал - Шефийлд Юн.

Тед Дрейк осигурява победата на Арсенал, който е воден от мениджъръ Джордж Алисън.

1950: Арсенал - Ливърпул 2:0

Първият финал на Арсенал след Втората световна война завършва с победа над Ливърпул с две попадения на Редж Люис.

1952: Нюкасъл - Арсенал

"Свраките" отново препъват Арсенал, точно 20 години след триумфа им през 1932 г.

1971: Арсенал - Ливърпул 2:1 (след прод.)

Велик сезон. Арсенал печели титлата на стадиона на вечния враг Тотнъм, след което записват първия си дубъл. Нулевото равенство се запазва през редовното време, а Ливърпул повежда, но Еди Кели и Чарли Джордж обръщат.

1972: Лийдс - Арсенал 1:0

Алън Кларк бележи гола на победата за йоркшърци в началото на второто полувреме.

1978: Ипсуич - Арсенал 1:0

Роджър Озбърн попарва Арсенал и неговите фенове, разписвайки се победно за "тротърс".

1979: Арсенал - Манчестър Юн. 3:2

С този мач е свързан един от най-паметните моменти в историята на Арсенал. Алън Съндърланд отбелязва победно в последните секунди на мача. Арсенал води с 2:0 четири минути преди края, но "дяволите" се връщат в мача, преди да бъдат пречупени.