Повреда и девето място за Ferrari в Белгия

Sportinglife 07:50 ч., 22 Авг 2015
0
672

Световният шампион Люис Хамилтън победи с почти половин секунда съотборника си в Mercedes Нико Розберг в битката за полпозишъна в квалификацията за Гран при на Белгия, 11-и кръг от сезона във Формула 1.

Британецът завъртя две много бързи обиколки в края на третата част, като и двата пъти беше с над 0,4 секунди пред Нико и взе десетата си квалификация този сезон.

20. Роберто Мерси, Manor    1.53,099

Отделно от това Хамилтън стана първият пилот след Михаел Шумахер през 2001 година, който печели шест поредни квалификации.

„Спа” демонстрира отлично превъзходството на Mercedes – дългите прави и високата максимална скорост се оказаха силното оръжие на световните шампиони, а в края на квалификацията само Хамилтън и Розберг успяха да слязат под 1.48 минути за обиколка.

Зад тях обаче битката обаче беше много оспорвана – Валтери Ботас победи с две стотни и половина Ромен Грожан в борбата за третото място, но французинът е наказан с пет места назад на старта и утре ще е на пета редица вместо на втора.

Четвъртата позиция ще заеме Серхио Перес с Force India, който изненада както шефовете си в тима, така и специалистите със силното си представяне, осигурило му място в Топ 5.

Мексиканецът изпревари с 4 стотни миналогодишния победител Дениъл Рикардо и с 8 стотни Фелипе Маса, които останаха шести и седми.

Топ 10 допълниха Пастор Малдонадо, Себастиан Фетел и Карлос Сайнц. Квалификацията на „Спа” се оказа провал за Ferrari – победителят от Унгария Фетел се оказа на дъното на Топ 10 и не успя да подобри първата си бърза обиколка в третата част.

Другият пилот на Ferrari Кими Райконен отпадна във втората част на квалификацията заради повреда в двигателя и беше класиран на 14-о място.

Затрупаните с наказания заради смяна на двигатели, скоростни кутии, турбо компресори и мотор генератори Дженсън Бътън и Фернандо Алонсо ще стартират от последна редица.

Според неофициални сметки двамата ще получат общо 105 места назад на старта, но заради промените в правилата преди Гран при на Унгария това пак ще означава място на последна редица.

Вчера двамата пилоти на McLaren получиха нови двигатели, които днес преди последната свободна тренировка пак бяха сменени и това стартира поредицата от наказания.