Двете звезди на Ferrari прескочиха Розберг на „Монца”

Sportinglife 03:55 ч., 06 Сеп 2015
0
687

Световният шампион Люис Хамилтън ще стартира от първа позиция в Гран при на Италия утре, след като днес спечели 11-ата си квалификация от 12 състезания този сезон.

За Люис това беше седмата поредна спечелена квалификация, което го нарежда на един полпозишън от рекорда на Айртон Сена от осем поредни пола в рамките на един сезон.

20. Макс Верстапен, Toro Rosso    без време

Люис доминира сесията на „Монца” и записа две почти идентични бързи обиколки в третата част, а във втората постигна много по-бърза обиколка от тази на съотборника му Нико Розберг. В крайна сметка германецът остана едва 4-и, тъй като беше изпреварен от двете звезди на Ferrari Кими Райконен и Себастиан Фетел.

След като цял уикенд вървеше зад Фетел и постоянно се бореше с неуредиците в бокса на Ferrari, финландецът спечели битката за второто място срещу 4-кратния световен шампион и опроверга критиците, които побързаха да отпишат Кими в битката срещу Фетел за надмощие в Маранело.

Трета редица окупираха двамата пилоти на Williams Фелипе Маса и Нико Хюлкенберг, а звездите на McLaren Дженсън Бътън и Фернандо Алонсо отпаднаха още в първата сесия, въпреки че останаха на 3-4 десети от секундата в Топ 15.

За Италия двамата пилоти на Mercedes получиха нова версия на двигателя на световните шампиони, но новият мотор на Розберг дефектира преди квалификацията и се наложи той да бъде сменен и германецът кара с двигателя си от „Спа”, който отстъпва като мощност и издръжливост на новия агрегат на Хамилтън.

В новия двигател на Mercedes присъстват много части и компоненти, които ще се появят в мотора на компанията за догодина, но тимът може да се позволи да ги изпробва в реални състезателни условия, тъй като спечелването на титлите при пилотите и конструкторите е въпрос на време.

„Много съм щастлив, но обиколката ми на „Спа” беше по-добра – заяви след квалификацията Хамилтън. – Доколкото знам, в моя мотор не са се проявили проблемите, заради които беше сменен двигателят на Нико. Всички в тима свършиха отлична работа, а пилотите на Ferrari караха много силно и разликата ми с тях е много малка.”

Райконен изненада неприятно Фетел пред погледа на големия шеф на Скудерията Серджо Маркионе и взе статута на първи пилот на италианците, след като победи Себ в квалификацията, а с това получи и второто място на старта.

Състезанието утре ще е много тежко за Red Bull и McLaren – Дениъл Рикардо кара само в първата част и се класира 15-и, остана зад Даниил Квят, който завърши 14-и, а заради редица технически проблеми присъствието им на пистата беше много ограничено.

В същото време Дженсън Бътън и Фернандо Алонсо се класираха 16-и и 17-и, на 3-4 десети от секундата от Топ 15, но подобно на „Спа” ще получат много наказания за смяната на мотори и други компоненти и ще окупират последната стартова редица.