Световната купа донесе радост и за Италия

Sportinglife 07:30 ч., 24 Сеп 2015
0
502
Fivb.org

Въпреки липсата на професионално вътрешно първенство волейболистите на САЩ продължават да пишат история.

Тимът, воден от наставника Джон Спероу, спечели Световната купа, която се проведе в Япония от 8 до 23 септември.

Американците завършиха на първо място в класирането със само едно поражение в изиграните 11 мача.

Единственият тим, който успя да спечели срещу победителите бе Полша. Световните шампиони се наложиха с 3:1 два кръга преди края на надпреварата.

За американците това е първа световна купа от 1985 г.

В последните години тимът обаче спечели и Световната лига, и олимпийските игри в Пекин.

С първото място на турнира в Япония американците си гарантираха и участие на олимпийските игри в Рио де Жанейро. Място там има и Бразилия като домакин.

Третият сигурен състав за олимпиадата е Италия.

„Адзурите” си осигуриха участието на игрите в последния ден на Световната купа след успех с 3:1 срещу Полша в директния сблъсък за олимпийска квота.

Двата отбора събраха равен брой победи (11) и равен брой точки  (29), а второто място на Италия осигури по-доброто геймово съотношение.

За Полша и другия суперфаворит Русия остана надеждата да се борят за олимпийски квоти от европейската олимпийска квалификация през януари следващата година в Германия.

Сред участниците там ще бъде и България, останалите тимове са Бундестима, Сърбия, Франция, Финландия и Словакия.

Виза за Рио 2016 получава победителят, втория и третия ще участват в следващите квалификации за олимпийска квота.

„Нямам думи. Направихме нещо, което не е правено от 30 години. Истината е обаче че няма по-тежък турнир от този за Световната купа. През цялото време отборът успя да запази концентрация. Предизвикателствата на турнира просто ни направиха по-добри.

Отборът ни има невероятен потенциал, след като постигнахме този успех без някои от основните ни играчи и без да сме играли и минута професионален волейбол.

Трябва да благодаря на американската федерация, на щаба си, но не мога да намеря достатъчно думи. Те бяха невероятни през цялото време. За всеки треньор е огромно предизвикателство да класира отбора си на олимпийски игри”, коментира щастливият треньор на САЩ Джон Спероу.

Успехът на САЩ се отрази и при определянето на идеалния отбор на Световната купа.

В него попаднаха двама американци – Мика Кристенсон и Ерик Шойе. Двама са представителите на Италия – Иван Зайцев и Османи Хуанторена, по един от Япония, Иран и Аржентина.

За най-полезен състезател бе избран американецът Мат Андерсън.