Sportinglife 08:15 ч., 18 Апр 2016
0
1161

Лестър води с осем точки на върха в Англия, с мач повече от Тотнъм.

След 2:2 у дома с Уест Хем няма драма през призмата на това как се променя класирането.

Но "Кинг Пауър Стейдиъм" беше вулкан на гнева срещу съдията Джон Мос в неделя, като и двамата мениджъри бяха бесни на рефера.

Феновете на домакините пък направо искаха да го линчуват и се наложи полиция да го изведе от стадиона.

Мос, един от най-критикуваните съдии във Висшата лига и преди този слънчев следобед, взе мача в свои ръце през второто полувреме.

При 1:0 за Лестър (гол на Джейми Варди), нападателят на лидера в класирането нахлу в наказателното поле и преплете крака с Анжело Огбона, който постави и ръка на рамото на Варди.

Новата звезда на английския футбол падна прекалено театрално, това не бе дузпа.

Но Мос се престара, показвайки втори жълт картон на Варди за симулация.

Тук се промени целия двубой, да не говорим, че може би се преобърна сезонът на Лестър.

"Отивахме към поредната победа с 1:0 на тима на Раниери - категорични бяха Йън Райт и Алън Шиърър в студиото на BBC. - Не се виждаше нито прекомерно желание, нито варианти Уест Хем да изравни."

Но и двамата бивши нападатели посочиха вина и във Варди, като оправдаха донякъде решението на Мос.

Друг е въпросът, че първият жълт картон на звездата на Лестър дойде в безобидна ситуация в 28-ата минута, когато не докосна Шейку Куяте от съперника.

В 84-ата минута Мос разяри стадиона, като даде много спорна дузпа за нарушение на Уес Морган срещу Уинстън Рийд - традиционното бутане и задържане при корнер, каквито имаме поне по 3-4 на всяко статично положение.

"Изумен съм, че на този съдия му трябваха 34 мача през сезона, за да даде такава дузпа - клатеше глава Шиърър. - Ако има мнение по темата с контакта в наказателните полета, да предупреди отборите рано, още в първите си мачове."

От дузпата Уест Хем изравни, а 120 секунди по-късно поведе с 2:1 срещу десетимата от Лестър.

Пет минути по-късно Огбона хвана Роберт Хут за врата в наказателното поле на гостите, но дузпа нямаше...

Все пак в добавеното време Мос посочи бялата точка, откъдето Лестър изравни.

А тази дузпа бе...

Анди Керъл тичаше до Джеф Шлуп и почти не го докосна, просто го изнесе леко с тяло извън наказателното поле.

Никакъв шанс това да е дузпа!

Компенсация?

Трудно да се приеме, защото при 1:0 и 11 на 11 на терена, Лестър изглеждаше като господар на мача. Контролираше събитията.

Така загуби две точки, въпреки че можеше да са и три.

Разликата става 8, а ако беше 10 преди понеделнишкото гостуване на Тотнъм в Стоук, можеше да говорим за "твърде голяма планина за изкачване на преследвача".

Чисто психологически "шпорите" се върнаха в играта, знаейки, че Лестър може да загуби 8 точки до края с мачове срещу Юнайтед, Челси и Евертън.

Ако Тотнъм спечели всичко, при равни точки ще е шампион заради по-добрата си голова разлика.

"Това не е дузпа, знаем го - спокоен бе Славен Билич, мениджърът на Уест Хем. - Реферът се подведе по публиката, атмосферата, истерията и хаоса на терена."

"Няма да коментирам съдията - каза Клаудио Раниели, наставник на Лестър. - И при 11 на 11, и при 10 на 11, отборът бе великолепен."