Аутсайдер лиши Аякс от титла, ПСВ пак шампион

Sportinglife 18:45 ч., 08 Май 2016
0
1370

Аутсайдер лиши Аякс от титла и короняса ПСВ Айндховен в последния кръг в Холандия, който се превърна в прослава на футбола.

Уж немотивиран отбор пренареди класирането, а мотивиран падна, за да дублира шампионът титлата от миналата година.

Преди заключителните мачове четирикратният еврошампион водеше с равен актив с „филипсите” и 6 гола по-добра голова разлика.

Де Граафшап, който е предпоследен и сигурен за плейофа за оцеляване или изпадане, обаче изкопчи 1:1 на свой терен срещу досегашния лидер и го свали от върха.

ПСВ мина с 3:1 навън през Цволе, който при победа влизаше в зоната за плейофи за Лига Европа.

Аякс водеше на почивката с 1:0 след гол на Амин Юнес, а „филипсите” дръпнаха с 2:0 чрез Юрген Локадия (34) и Люк де Йонг (43).

В 55-ата минута Бриан Смитс от Де Граафшап изравни.

Така отборът от Айндховен поведе в класирането с 2 точки ваанс, но всичко се крепеше на един гол в другия мач.

А в 66-ата Уасим Буй от Цволе, юноша на Аякс, намали на 1:2 срещу ПСВ.

Още в следващата минута Де Йонг узакони победата на „филипсите” с втори гол – 3:1.

Цволе се прости с мечтата за Европа, а в другия двубой Аякс напразно налиташе до края...

Петте най-велики отбора в историята на Аякс

От Михелс и Кройф, през Ван Бастен и Рийкард, до бандата на Ван Гал

ПСВ спечели 23-ата титла и втора поред, след като в предишнито 6 сезона се добра само до едно второ място. Аякс е 33 пъти шампион.

Двата колоса безспир се гонеха цяла пролет.

Аякс водеше от 20 март, като имаше 10 победи и 2 равенства в последните 12 мача преди гостуването на Де Граафшап.

ПСВ пък вървеше с 15 успеха от 17 двубоя плюс реми и 0:2 с конкурента у дома, докато накрая спечели триумфално срещу Цволе.