12 години без загуба - но не като България

Динко Гоцев
Динко Гоцев 10:15 ч., 18 Юни 2016
0
1834

Всички сте се позабавлявали тези дни с шегичката за България, която няма загуба на европейски финали от 12 години.

Хитро - толкова са минали, откакто играхме на такива, разбира се.

Ха-Ха.

Но има един отбор, който в понеделник ще отпразнува 12 години без поражение на еврофинали, и то без шега.

Испания размаза Турция с 3:0 и показа, че шампионът е във Франция да си защити трофея.

Един отбор с коренно променено лице от онзи, който натрупа невероятните три поредни купи на големи турнири - 2008, 2010, 2012 г.

На 20 юни 2004-а Испания падна с 0:1 от Португалия и отпадна от Евро 2004.

С това започна една велика серия, която е най-дълга в историята на турнирите на континента.

Тя включва 14 двубоя, които испанците са играли, спечелили са 11, а други три са завършили наравно, но в два от тях отново триумфират - с дузпи.

Може да си ги смятат за победи съвсем основателно, въпреки че преди наказателните удари резултатът е бил равен.

Единствено Италия остави без успех "Ла Роха" - 1:1 преди 4 години.

В онзи ден Антонио ди Натале вкара в 60-ата минута последния гол, влетявал в мрежата на испанците на европейско първенство

От тогава се изнизаха 690 "сухи" минути...

Испания е с 26 победи, 1 реми и 3 поражения, що се отнася до евроквалификации след онова 0:1 от Португалия преди 12 години.

Сами разбирате - няма база за сравнение с никой в Европа.

За последен път отборът на Дел Боске е пуснал гол в официален мач срещу Словакия в самото начало на квалификациите за Евро 2016.

След това 900 минути никой не може да се зарадва на попадение в испанската врата.

Изключителни статистики, ще кажете - но те невинаги казват всичко.