Sportinglife 18:30 ч., 11 Яну 2015
0
770

С летящ старт. Така започнаха българските биатлонисти 2015 г.

В първите състезания от Световната купа в Оберхоф мъжкият ни тим записа историческо седмо място в щафетата, а след това Красимир Анев бе повече от блестящ и завърши девети в спринта на 12,5 км и четвърти в масовия старт на 15 км.

Анев дори бе близо до първи подиум в Световната купа след като метри преди финала на масовия старт се движеше трети.

Той влезе от сравнително задна позиция в първата стрелба, но с всяко излизане от стрелбището подобряваше класирането си.

14. Красимир Анев 208

Красимир допусна една грешка в първата стрелба, направи чиста втора стрелба, а след това пропусна по един изстрел на всяка от двете на положение прав. Вятърът, който и днес духаше на стрелбището в Оберхоф, обаче затрудняваше сериозно биатлонистите и тези грешки бяха абсолютен бонус за българина.

В последната обиколка той бе рамо до рамо с руснака Малишко, който със силен финален спринт се пребори за третата позиция.

Първи завърши лидерът в класирането за световната купа Мартен Фуркад, който показа изключително здрави нерви при третия изстрел на последната стрелба и успя единствен от завършилите в десетката да финишира без грешка на огневия рубеж. Втори остана големият му конкурент в битката за трофея Антон Шипулин.

Досега 4-и за Световната купа в мъжкия ни биатлон бе ставал само Спас Златев - през 1989 г.

Най-доброто класиране на Анев пък бе 8-о място преди два сезона на 20км индивидуално в Йостерсунд (Шв).

Най-добрите постижения на родната щафета пък бяха осмите места от олимпийските игри в Калгари през 1988 г. и за Световната купа в Руполдинг през 1989 г.

След това мъжкият състав просто оставаше в сянката на женския. Не помогнаха дори натурализациите на представители на бившата съветска школа. И така до преди две години когато състезателите започнаха по-често да стигат до по-предни класирания.

Приличното представяне на българите и тогава бе свързано с името на Красимир Анев.

Месеци преди олимпиадата в Сочи обаче той шокира всички и обяви, че обмисля отказване. Причината – конфликт с новоназначения треньор на националния отбор Николай Захариев.

Последва светкавична реакция от Управителния съвет на федерацията и Захариев бе заменен от бившия състезател Георги Фъртунов.

На олимпийските игри обаче резултат нямаше.

Самият Анев обясни провала с голямото напрежение струпало се върху него и останалите от тима. Последваха нови слухове за отказване на най-опитния ни биатлонист.

На Европейското първенство по летен биатлон през август тази година Анев спечели бронзов медал и даде заявка за по-силно представяне през новия сезон.

Първите добри резултати обаче дойдоха чак в четвъртия кръг в Оберхоф.

В предишните три старта от световната купа този сезон най-предното класиране на Анев е 14-о място в индивидуалния старт на 20 км в Йостерзунд. Владимир Илиев пък е 11-и в преследването в Хохфилцен, а щафетата ни зае 15-о място отново в Хохфилцен.

Извън добрите новини за българите в Оберхов изненади нямаше.

Лидерът в класирането за световната купа Мартен Фуркад взе своето, спечелвайки спринта и масовия старт при мъжете.

Втората в класирането при жените Дария Домрачева спечели масовия старт при биатлонистките. Чехкинята Вероника Виткова, която на последен пост осигури победата на своя тим в женската щафета след това спечели и женския спринт.

Руснаците пък затвърдиха добрата форма на мъжкия си тим като спечелиха щафетата.

От средата на новата седмица шоуто се пренася в Руполдинг. Щафети при мъжете и жените, спринтове на 7,5 км и 10 км и два масови старта ще наблюдават зрителите в немския зимен център.

И ще чакат евентуални изненади и нови герои.