Класически футболни дуети
Телепатична връзка, взаимно допълване или принудително партньорство - важното е, че работи
Играта е 11 на 11. Всеки на терена е важен.
Но понякога има един твой съотборник, с когото си на еднаква вълна, усещаш и предвиждаш движението му, знаеш малките му номера...
Пускаш топката в пространствата за него, без да гледаш дори. А ако е в отбрана, можеш да му довериш не само вратата зад гърба ви, а и ключовете от дома си.
Партньорства. Дуети. Истинска поезия във футбола, но - невинаги изградени от поети. Има и необходими снадки на талант и сила, за да успява отбора. Има големи приятелства, но и чисто професионално построени двойки, които просто си вършат работата.
Пеле - Гаринча
Това са три минути, които променят разбиранията за футбол. Мачът е Бразилия - СССР, а мястото - стадион "Улеви" в Гьотеборг.
След първите два мача на световното, бразилците имат победа срещу Австрия и равен с Англия, но ако не победят съветския отбор ще отпаднат.
Треньорът Висенте Феола решава - на местата на Жоел и Мазола влизат Пеле и Гаринча, като титуляри. Досега двете момчета не са играли на първенството.
Гаринча е на 24 и има мачове за Бразилия, не е новобранец. Просто не е приеман много насериозно - има техника, но някак не се интересува от тактика и тренировките. Пеле е само на 17 години и психологът на отбора Жоао Карвайеш предупреждава Феола: Стресът може да му дойде в повече.
На 15 юни 1958-а се ражда легендата за златистата футболна магия. Насреща не е кой да е отбор, все пак - СССР е олимпийски шампион от Мелбърн 1956 и бъдещ европейски (1960). На вратата е Яшин - непробиваем.
В първите три минути се случват неща, които разтърсват световния футбол. Гаринча грабва топката секунди след началото, разнищва от финтове отбраната и едва не чупи гредата до Яшин. Топката едва е отбита, бразилците пак тръгват напред, Пеле комбинира с Диди и стреля, този път великият вратар отбива със сетни сили в корнер.
В третата минута Гаринча пуска на Диди, той - на Пеле, а дебютантът извежда Вава сам срещу Яшин и - 1:0. Най-накрая!
Вава вкарва и втория гол за победата в онзи ден, а нататък в турнира Пеле и Гаринча водят Бразилия към световната титла.
Четири години по-късно крилото пак е в основата на успеха, а Пеле е контузен в повечето мачове.
Съдбата им е различна - Краля на футбола и до днес е лице на ФИФА, мегазвезда. Гаринча умира в нищета, пропилял последните си години в алкохол и усамотение.
Но двамата записват 40 мача един до друг в златистото на Бразилия и селесао не губи нито един! 36 победи и 4 равенства, като головете на Пеле и Гаринча в тези двубои са общо 54.
Алфредо ди Стефано - Ференц Пушкаш
Когато събереш двамата най-добри играчи в света от тяхната епоха, нормало е да имаш всепобеждаващ отбор. Представете си днес Меси до Кристиано Роналдо в една атака.
Митовете, че не са се разбирали добре извън терена, никога няма да бъдат опровергани или доказани. И двамата са покойници. А и - на кого му пука?
"Пушкаш контролираше топката с левия си крак, отколкото аз - с ръце", разказа в една от автобиографиите си Ди Стефано. И добавя: "Когато стреляше към вратата, аз се обръщах към центъра..."
Говори се, че аржентинецът е искал славата за себе си, а Галопиращия Майор от Унгария често му я е отнемал, забивайки топката в мрежите на съперника с убийствената си сила.
Но заедно на върха на атаката на великия Реал от 50-те и 60-те Пушкаш и Ди Стефано печелят две европейски купи на шампионите, пет титли на Испания и Купа на краля.
Особено знаменит е гастролът им в Глазгоу, където през 1960-а вкарват всички голове за 7:3 над Айнтрахт Франкфурт на финала за Купата на шампионите. Пушкаш реализира 4, Ди Стефано - 3.
Станли Матюс - Стан Мортенсен
И до днес финалът за Купата на ФА през 1953-а носи названието "Финалът на Матюс". Самият сър Станли държеше до смъртта си да го наричаме "Финалът на Мортенсен". Блекпул с тях двамата бие Болтън с 4:3, въпреки че губи в средата на второто полувреме с 1:3.
Най-великото крило в историята на английския футбол и първи носител на "Златната топка" изобщо, качва два пъти топката на главата на деветката Мортенсен за 3:3 (с което той оформя хеттрик), а в края защитникът Били Пери бележи победно, пак след дрибъл и пас на Матюс.
Събират се през 1947-а, когато Матюс преминава в Блекпул, а Мортенсен вече е звезда там. Правят заедно около 150 гола за 8 сезона. Радват се на изключително спортно дълголетие, като Стан Мортенсен играе до 42 години, а Матюс - до 50!
Голаджията си отиде от света през 1991-ва, а речта на погребението му произнесе неговият приятел от крилото. 9 години по-късно футболните богове прибраха в техния небесен отбор и Матюс.
0 коментара