Големият сержант, който строи в две редици Южна Америка
Луис Фелипе Сколари изгради два от най-силните клубни отбори на континента
През 1982-ра светът асоциираше думата "футбол" с Бразилия. Нищо, че първенецът на планетата бе друг...
Естетите оцениха магията, която селесао донесе на Мондиала в Испания.
В същата тази година един безкомпромисен тип, който на терена бе далеч повече германец, отколкото бразилец, бе окачил обувките и се готвеше да стане треньор.
Луис Фелипе Сколари стана футболист, защото и баща му Бенжамин беше такъв.
В Кашиас до Сул, където игра най-дълго, хората кръстиха защитника Сколари "дървен крак", защото по-често неговите намеси водиха до това някой да се търкаля в агония по земята, отколкото да красиви голове.
Но през 1982-ра Луис тръгна по стъпките на треньорския занаят с ясна идея в главата. Бразилците имаха най-големите артисти с топка, но това не е достатъчно. За да владееш терена, да контролираш съперника и да печелиш мачове, трябва дисциплина.
Започна в Сентро Спортиво Алагоано, после мина през Жувентуд и Брасил де Пелотас - отбори втора и трета ръка. Стана един от първите чуждестранни треньори в Саудитска Арабия през зимата на 1984-а, когато замина да води Ал Шабаб.
Беше само на 36 години, но вече - финансово независим. Офертата от арабите, казват, му е гарантирала дълго спокойствие.
Но мечтите все пак не са направени от банкноти.
През лятото на 1987-а го покани Гремио - отборът, който подкрепя като дете и винаги е обичал. Тук трябва да започне истинската история на треньора, оставил огромна следа в клубния футбол на Бразилия и целия луд по играта континент.
Фелипао - както вече е наричан (Големия Фил) спечели веднага Щатското първенство на Гаучо, но после зацикли в битките с най-големите в страната. Но името му вече значеше нещо - бе фактор в бразилския футбол.
Горе-долу по това време като негов съветник, изповедник и ментор вече стабилно се е утвърдил Карлос Фронер - треньорът му от времето, когато Луис е ритал хората с екипа на Кашиас.
Той става фигурата, която помага на твърдия характер на Сколари да се шлифова в страхотен мотиватор и много силен треньор.
Двамата напускат Гремио и отиват в Гояш, където също оставят добри впечатления, но резултатите не са блестящи. След това отново зове Изтокът, като Ал Кадисия позлатява Сколари и го изкушава в Кувейт. Толкова са впечатлени от него, че му дават да води и националния отбор.
Но иракската инвазия и последвалите военни действия в региона го принуждават да се върне в родината.
"Кой знае как щеше да се развие кариерата ми, ако не бе Пустинна буря - разкрива треньорът, известен с това, че никога не крие високите си финансови изисквания. - В Кувейт беше супер, но войната сложи край на всичко това."
Издържа по няколко месеца в Куритиба и Крисиума, но в бразилския футбол в началото на 90-те пари няма. И Сколари пак тръгва на Изток, пак към познатата Саудитска Арабия.
On this day: 2009 - Luiz Felipe Scolari was sacked as Chelsea manager. #CFC #Chelsea pic.twitter.com/ndL4BlpbWU
— Chad (@ChelseaChadder) 9 February 2017
В родината му се шегуват, че е повече пътешественик, отколкото треньор. Нямат преки наблюдения върху работата му. Не го приемат насериозно, въпреки че дори само физиономията му изисква респект.
През 1993-а Гремио сензационно се обръща пак към него, след като клубът е в голяма криза за успехи - десетилетие по-рано е спечелена титлата и Копа Либертадорес. От тогава - слаби резултати и нестабилност.
Сколари заварва в любимия си клуб среден отбор, неуверен в силите и без големи звезди. Но привиква своя жокер - Фронер, и започва да налага напълно нов начин на работа.
Носят се легенди за методите му в Гремио. Дисциплината е над всичко, като се стига до крайности и гонене от отбора на нарушителите. Сколари иска стил, смесица от аржентинската хитрост и физическа сила в отбрана, и германската мощ в атака.
Феновете са скандализирани.
0 коментара