Катар започна да купува фенове
Страната плаща път и престой на запалянковци да пълнят зали на мачове по хандбал
Когато нещо не става с пари, става с много пари. Старата максима е валидна с пълна сила за Катар.
Хандбалът е непознат спорт в малката азиатска страна, но с него започна дългата серия от световни първенства.
И в името на пълните зали Катар вече си купува фенове.
Пълни? В понеделник някакво настроение можеше да се долови в мача на домакина срещу четвъртия в света Словения.
В събиращата 15 300 зрители зала „Лусаил Мултипорпоус” изглеждаше, че половината места са заети. Най-вече най-евтините високо горе.
Там седяха тихо хора от народа с малки знаменца. Под тях място бяха заели студенти с типичните за арабския свят облекла. Също много мълчаливи.
В един ъгъл няколко десетки истински запалянковци на Катар не спираха да пеят и да надуват тромпети. Веднъж дори успяха да накарат останалите да направят мексиканска вълна. Пееха „Вамос Катар!” Носеха червените национални фланелки.
Tweeeet me!В един ъгъл няколко десетки истински запалянковци на Катар не спираха да пеят и да надуват тромпети. Веднъж дори успяха да накарат останалите да направят мексиканска вълна.
Пееха „Вамос Катар!” Носеха червените национални фланелки.
Около 60-те фанатизирани запалянковци са от... Испания. Идват от Валенсия, Куенса, Аранда и Пуерто де Сагунто. Дошли са на... гурбет.
Вестник „Гълф Таймс” ги определи като „най-шумните фенове, които Катар е успял да наеме, за да подклаждат огъня”...
На всички тях организационният комитет е поел разноските по път и престой. След това са получили фенски атрибути, с които да опитат да създадат някакво настроение в залите.
„Докато Катар не отпадне, сме фенове на Катар”, казва Пабло, който дори е нарисувал на лицето си националния флаг на домакина.
Победата над Словния с 31:29 гарантира най-малко участие на осминафинал. Е, има една мъничка идея и национална гордост в гурбетчите – техният сънародник Валеро Ривера е селекционер на Катар.
Испанските фенове не са единствените, които са на разноски на домакините.
Има 18 мъже и жени от Германия, които били от кръга на любителите на бундестима. На тях Катар плаща всички разходи – път, хотел, виза, билети за мачове и вътрешен транспорт, докато Германия е на турнира.
A day in the life of @webbpete Photographer. BTS Handball World Cup Photoshoot in Qatar | http://t.co/e69lZLmkjJ pic.twitter.com/9oPMFwMivq
— ISO 1200 Magazine (@iso1200magazine) January 21, 2015
„Обичаме нашия отбор и сме тук да го подкрепяме”, казват от 18-членния отряд.
През лятото Хасан Мустафа, президент на световната федерация по хандбал, обяви, че очаква 10 000 фенове от различни държави да посетят турнира. Журналистите също са поканени и отглеждани като шейхове.
„Световното първенство е отлична възможност на Катар да се представи добре”, каза Мустафа.
Държавата иска да тренира за Мондиал 2022 и за очакваната кандидатура за лятна олимпиада.
И най-вече да покаже на критиците си, че може да организира големи спортни събития – да прави модерни съоръжения, да създава атмосфера и да пълни местата.
В името на пълните зали най-евтините билети за световното по хандбал струват по 35 катарски реала или 5 евро. А за финала на 1 февруари най-хубавите места са по 100 евро, но още не са продадени.
И въпреки евтините билети, въпреки всички създадени условия на мачовете, в които домакинът не участва, има максимум по 600 души.
„Агитката и на двата отбора все е равна - чуди се Дагур Сигурдсон, треньорът на Германия. – За нас е по-хубаво залите да са пълни. Но да не сме толкова критични, и на други места е имало празни места.”
Празни места, но не празни зали.
Първият опит на Катар да организира голям турнир засега е провал от фенска гледна точка. До футболния мондиал през 2022 година има още световни първенства по гимнастика, колоездене, лека атлетика.
0 коментара