Никога неизпадалият Хамбургер отново се спаси

Sportinglife 08:45 ч., 02 Юни 2015
0
1077

Европейският шампион от 1983 година Хамбургер празнува повече, отколкото преди 32 години, когато победи Ювентус!

Отборът е като победител в Сървайвър, след като сътвори чудо и остана в Бундеслигата.

Хамбургер спечели баража срещу Карлсруе на Илиян Мицански толкова драматично, колкото стигна и до него – с победа над Шалке в последния кръг.

В първия бараж втородивизионният тим стигна до 1:1 и замечта за промоция.

На реванша отново Карлсруе поведе в 71-ата минута. Стигна се до продължението на редовното време. Тогава миг на магия от Рафаел ван дер Ваарт прати мача в продължения.

Холандецът, който почти сигурно изигра последния си мач, завъртя майсторски пряк свободен удар – 1:1. В 115-ата минута влезлият като жокер Николай Мюлер отбеляза спасителния втори гол за Хамбургер.

А секунди преди края на второто продължение Роувен Хенингс от Карлсруе изпусна дузпа и не направи 2:2.

Сензацията не стана – Хамбургер оцеля.

За първи път тим със само 25 вкарани гола в редовния сезон на Бундеслигата успява да се спаси. Бруно Лабадия изглежда истински магьосник като треньор. Дойде няколко кръга преди края и спокойно може да кандидатства за адмирал в най-големия пристанещен град в Европа.

„Днес остарях с три години накуп – каза вратарят на тима Рене Адлер.”

Президентът на Карлсруе Инго Веленройтер се нахвърли върху съдията. Причина е фаулът, от който Ван дер Ваарт вкара в 91-ата минута. Нарушението бе отсъдено, след като топката срещна отблизо ръката на футболист от Карлсруе. Реферът Мануел Грефе обаче бе безкомпромисен, а умисъл в действията на защитника очевидно нямаше.

Часовникът на Хамбургер в Бундеслигата продължава да тиктака успешно – 51 години и 281 дни отборът единствен не е изпадал от създаването на първенството в този му вид.

„Динозавърът продължава да живее”, ликува вестник „Хамбургер Моргенпост”. „Динозавърът не може да изпадне”, добавя в. „Билд”.От радост Ван дер Ваарт дори блъсна Лабадия, който се строполи на земята. „Винаги вярвахме, че ще успеем – каза Лабадия. – Трябваше да се справим с гигантско напрежение и издържахме.”

След шест години извън Бундеслигата Карлсруе падна дори до третото ниво на германската йерархия и сега рони сълзи, че остана на три минути от голямото завръщане.