Розберг на първа редица, Райконен стартира трети

Sportinglife 22:35 ч., 06 Юни 2015
0
303

Световният шампион Люис Хамилтън спечели шестия си полпозишън в седем старта от началото на сезона и за четвърти път ще стартира пръв в Гран при на Канада в Монреал. Това е 44-и полпозишън за Люис във Формула 1, който се състезава с №44.

Неговият съотборник в Mercedes Нико Розберг беше единственият реален съперник на световния шампион, но в третата част първата бърза обиколка на Хамилтън се оказа достатъчно за първото място на стартовата решетка.

20. Бътън, McLaren без време

Трети ще потегли Кими Райконен с Ferrari, а съотборникът му Себастиан Фетел имаше проблеми с двигателя и отпадна още в първата част на квалификацията.

В първата част Хамилтън изпревари с 2 хилядни от секундата Розберг, а двамата пилоти на Mercedes използваха по-твърдите гуми, за да излязат от този сегмент. В първата си бърза обиколка Кими, също с по-твърдите гуми успя да се доближи на 0,4 секунди от тях.

Проблем в една от хибридните системи на борда на колата на Фетел доведе до спад на мощността. В бокса се опитаха да отстранят проблема и малко преди края на частта Себ се върна на пистата, като имаше време за две обиколки, след края на които той остана на 0,3 секунди под чертата.

Отпадането на Фетел не беше единствената изненада в Q1. Също заради проблеми с двигателя участието си приключи и Фелипе Маса, който на няколко пъти се оплака по радиото, че няма мощност и остана на половин секунда зад Фетел.

Дженсън Бътън с McLaren пък изобщо не излезе на пистата, тъй като се наложи двигателят му да бъде сменен преди началото на квалификацията.

Във втората част пилотите на Mercedes показаха истинското си темпо. Розберг записа 1.14,673 минути, а веднага след това Хамилтън подобри времето му с 12 хилядни.

Като изключим Маса, всички останали пилоти с мотори Mercedes успяха да се класират за третата част на квалификацията.

Заедно с тях напред продължиха Райконен и двамата пилоти на Red Bull. Особено ценно се оказа постижението на Дениъл Рикардо, който се пребори с аванс от по-малко от 4 стотни с Карлос Сайнц за 10-ото място.

В третата част Розберг не успя да повтори обиколката си от Q2, но Хамилтън го направи и това му донесе полпозишъна. Розберг се оплакваше от липса на стабилност в задницата, а от тима обясниха, че причината за това са гумите. Люис записа 1.14,393 и това го изведе на над 0,3 секунди пред Розберг.

Зад Райконен изскочи Валтери Ботас с Williams, който се справи с двамата пилоти на Lotus, като Ромен Грожан завърши пети, а Пастор Малдонадо – шести.