Уникална драма прати Турция на Евро 2016

Гол в 90-ата минута от 30 метра и отборът стана най-добър трети, фиаското на Холнадия свърши

Sportinglife 07:25 ч., 14 Окт 2015
0
797

Уникална драма на новия стадион в Коня изпрати Турция директно на европейско първенство. Отборът на Фатих Терим стана най-добрия трети сред деветте групи благодарение на гол в 90-ата минута. С попадението от фаул от 30 метра на Селчук турците сразиха Исландия с 1:0.

Резултати и класиране в група А

Турция – Исландия 1:0

1:0 Селчук (90)

Латвия – Казахстан 0:1

0:1 Куат (65)

Холандия – Чехия 2:3

0:1 Кадерабек (24), 0:2 Сурат (35), 0:3 Ван Перси (66-автогол), 1:3 Хунтелаар (70), 2:3 Ван Перси (83)

6. Латвия0 5 5 6:19 5

И така изпревариха Унгария в битката на третите. Иначе и ремито бе достатъчно за бараж. Турция щеше да се класира дори при загуба, защото фиаското на Холандия завърши – 2:3 у дома от Чехия и ще гледа европейското по телевизията.

„Трябва да благодарим на боговете, защото ни помогнаха да направим най-доброто за родината – каца Фатих Терим, който отново заслужи прякора си Императора. – Искам да благодаря на всички. На хората по трибуните, на президента и на моите деца, които изиграха страхотен мач. За мен те са деца и трябва да бъдат защитавани. Родината ми заслужава тази радост. Горди сме, че я дадохме на народа. Много млад отбор сме и това ме прави още по-щастлив.

Днес е лесно да се говори. Трудно бе след 1:1 в Латвия преди година. След него изиграхме всеки мач като финал и си забранихме да губим. Съпругата ми не може да дойде в Коня. Но аз й казах, че нейната любов ме прави силен.”

Турция започна отчайващо кампания, но спечели пет от последните седем двубоя.

А Холандия? Ужасът на „лалетата” е пълен. Само преди малко повече от година Холандия стана трета в света, побеждавайки Бразилия с 3:0 в малкия финал на мондиала. Отборът с Уесли Снайдер, Мемфис Депай и Клаас-Ян Хунтелаар вече не може да победи никого. Най-тежко бе за Робин ван Перси.

Нападателят на Фенербахче, който до лятото играеше в Манчестър Юнайтед, влезе да обръща резултата, а вместо това вкара гол... в собствената си врата. После Ван Перси оцели и чешката мрежа. Но още по-шокиращ е фактът, че повече от полувреме Холандия игра с човек повече заради червен картон на Марек Сухи в 43-ата минута.

„Искам да продължа работа – каза треньорът Дани Блинд, който смени по средата на квалификациите Гуус Хидинк. – Приех с ясно съзнание, че може да не успеем. Трябва да бъдем реалисти. Отборът ни е млад, сега е време за анализи. Доста силни футболисти не можеха да играят заради контузии.

Не смятам, че съм виновен за нещо. Направих всичко, което бе по силите ми. Погледнете само домакинската ни загуба от Исландия. Ние атакувахме през целия мач, а ни вкараха с една дузпа. Трябва да изтърпим болката и да се стягаме за световните квалификации.”