Sportinglife 10:15 ч., 02 Март 2016
0
847

Роберт Левандовски срещу Пиер-Емерик Обамеянг. Никога не е имало по-интересен и интриуващ дуел между най-добрите голмайстори в Бундеслигата.

Преди днешните мачове в Бундеслигата габонецът е с едни гърди назад. Вкара в последната минута за 3:1 на Борусия (Дортмунд) срещу Хофенхайм в неделя. Това бе гол №22 – изключително важен в личната битка срещу Левандовски.

Полякът се разписа ден по-рано за Байерн при 2:0 срещу Волфсбург и има гол повече. До края на сезона остават 11 кръга, а дуелът влиза в решаващата фаза. Статистиките на двамата нападатели прогнозират за изключителна драма до последния мач.

И двамата са по стъпките на клубни легенди

Никога досега в Бундеслигата двама футболисти не са вкарали общо 45 гола за 23 кръга. Единственият нападател с 23 попадения на този етап от сезона е легендарният Герд Мюлер (1973/1974). Ако Левандовски продължи да бележи толкова прилежно, то ще надмине уникалните 40 гола на Мюлер от 1972 година.

Обамеянг пък преследва Лотар Емерих. Той е единственият в историята на Борусия, който след 22 мача има повече голове – 23 през сезон 1965/1966.

Левандовски е по-прилежен, Обамеянг – по-ефективен

От началото на сезона габонецът е играл 53 минути повече от поляка. Но е отправил по-малко удари – Левандовски има 125, а Обамеянг – 84.

Нападателят на Борусия е използвал 65 процента от големите си шансове. Асът на Байерн е на кота 60 %.
Левандовски е по-отборен футболист. Има повече отиграни топки (866:656), дава повече пасове (519:397), участва в повече единоборства (442:322) и тича повече (10,4 км срещу 9,6 км).

Двамата са равни при асистенциите – по четири.

Жълтият вкарва у дома, червеният – след почивката

И двамата нападатели бележат основно със силния си десен крак – 17 пъти Роберт и 15 пъти Пиер-Емерик. При головете с глава също са равни – по 2.

Обамеянг води при попаденията с левия крак – 5:4. „Жълтият” е по-ефективен в близост до вратата и най-вече на домашния стадион „Сигнал Идуна Парк”. Във всички 11 мача там през сезона Обамеянг е вкарал поне по веднъж. Куриозното е, че неговият партньор Марко Ройс не му е дал нито една асистенция в тези двубои.

Левандовски блести най-вече при центрирания. След тях има пет гола. А е особено ефективен след почивката, когато е вкарал 19 от 23-те си гола.