Великите голови рекорди на европейските първенства

1317

На Евро 2016 все още няма футболист с повече от един отбелязан гол.

Нормално, след като има едва пет отбора от 24-те, които успяха да вкарат изобщо повече от един - Франция, Уелс, Германия, Италия и Унгария.

С тези темпове, не се очертава да видим някакви реализаторски рекорди.

Но все пак има и постижения, които още са в обсега на големите нападатели на турнира.

Ето ви някои голови рекорди в историята на европейските първенства.

Едни са химера, други - защо пък не...

Най-много голове на финали в един турнир - Мишел Платини

9 гола в пет мача.

Няма такъв рекорд!

Платини наниза попаденията на Евро 84, като вкара хеттрик на Белгия (5:0) и Югославия (3:2, три гола за 18 минути!) в групата, където добави и един победен срещу Дания за 1:0.

На полуфинала извади Франция от огъня с победно попадение в 119-ата минута за 3:2 над Португалия.

А на финала реализира първия гол срещу Испания за 2:0.

Тогава европейското бе в две групи по 4 тима, директно полуфинали и финал.

Платини вкара във всеки мач.

Първенства поне с по два гола, Златан Ибрахимович

Те са три, ще се надява да ги направи четири, въпреки че не отбеляза при 1:1 с Ейре.

На Евро 2004 вкара от дузпа на България за 5:0, после наниза уникален гол с петичка срещу Италия за 1:1.

През 2008-а Златан наказа Гърция и Испания с по едно попадение.

Четири години по-късно Ибра отново се разписа в първия мач - при 1:2 от Украйна, а после вкара един от головете на турнира със странична ножица срещу Франция.

Сега му остават двубои с Италия и Белгия, а може би и елиминации след това, за да продължи серията.

Най-много голове в един мач - Давид Виля, Платини, Дитер Мюлер, Клаус Алофс, Марко ван Бастен, Сержио Консейсайо и Патрик Клуйверт

Всички те направиха хеттрик в един двубой от финалната фаза.

Виля наниза три на Русия през 2008-а, Платини го направи два пъти за седмица преди 32 години, Ван Бастен отчая Англия през 1988-ма...

Сега при този темп на вкарване на голове, едва ли ще видим хеттрик.