Римското дерби: незабравимите мачове

От четирите гола на Винченцо Монтела, до триумфа на Лацио за Купата преди година и половина

Sportinglife 09:10 ч., 10 Яну 2015
0
488
Romanistadentro

Всичко е готово за 177-ото дерби на Рим – мачът, който кара Вечния град да затаи дъх.

От първото издание, проведено на 8 декември 1929 г., завършило 1:0 за „джалоросите“ с попадението на Родолфо Волк, до  последното нулево равенство от 9 февруари миналата година, историята на тези сблъсъци представлява поредица от емоционални глави, запълнили важни страници в антологията на калчото.

Интернет сайтът на сп. „Панорама“ представи своя класация на най-паметните двубои между Рома и Лацио.

26 май 2013

ЛАЦИО – РОМА 1:0

Лулич 71

Финалът за Купата на Италия през 2013 година изправи един срещу друг именно двата римски клуба в едно дерби, което струваше колкото цял сезон. Сенад Лулич донесе победата на Лацио в 71-ата – минутата, която се превърна в истински кошмар за тифозите на Рома заради подигравките на вражеските запалянковци.

Треньорът на „небесносините“ Владимир Петкович донесе на привържениците на „Орлите“ мечтания трофей, докато феновете на „Вълците“ изпиха до дъно горчивата чаша и се отдадоха на безкрайни полемики относно решенията на временния треньор Аурелио Андреацоли.

Така специалиста предпочете да пусне Матия Дестро вместо Пабло Освалдо.

В дните след финала последният обвини треньора на Рома, че е таен привърженик на Лацио.

27 ноември 1994

ЛАЦИО – РОМА 0:3

Балбо 2, Капиоли 25, Фонсека 51

Рома на треньора Карло Мацоне се превърна в откритието на първата половина на първенството през сезон 1994/1995.

„Вълците“ излязоха в дербито с един нов нападател в редиците си: Даниел Фонсека. „Джалоросите“ наложиха пълно надмощие, като Абел Балбо откри след центриране на уругваеца още във 2-ата мин.

„Жълто-червените“ удвоиха след блестяща акция на Франческо Мориеро и двоен пас с Балбо, която позволи на Масимилиано Капиоли да се разпише отблизо.

След третия гол – дело на Фонсека – двубоят окончателно се превърна в триумф за тифозите на Рома, а след края му треньорът Мацоне изтича да празнува пред трибуната „Курва суд“.

10 декември 2006

ЛАЦИО – РОМА 3:0

Ледесма 44, Одо 52 (дузпа), Мутарели

За „Орлите“ въпросният сезон започна с наказание заради скандала „Калчополи“. Смяташе се, че Лацио отстъпва значително на градския съперник Рома.

Дербито, играно през декември обаче бе основата, която изстреля „небесносините“ нагоре. В крайна сметка „Орлите“ приключиха първенството на трето място, непосредствено след „Вълците“.

Що се касае до самия двубой, Кристиян Ледесма откри със страхотна тупалка с левия крак малко преди почивката, а Масимо Одо удвои от дузпа. Масимо Мутарели пък заби последния пирон в ковчега на „жълто-червените“.

След успеха треньорът на Лацио Делио Роси сдържа обещанието си и се хвърли в Тибър.

11 март 2002

ЛАЦИО – РОМА 1:5

Станкович 53; Монтела 13, 29, 37, 64, Тоти 72

Историческата „плесница“, която Рома в качеството си на шампион на Италия заши на „братовчедите“ в едно дерби, което завинаги ще остане в кошмарите на всички лациали.

Първият сблъсък бе завършил 2:0 за „Вълците“, но истинския си апотеоз през този сезон тифозите на „жълто-червените“ изживяха в ответния мач. Триумфът бе двойно по-сладък, защото няколко дни по-рано президентът на „Орлите“ Серджо Краньоти бе „предсказал“ победа с 3:0 за своите.

Винченцо Монтела наниза 4 попадения в мрежата на градския съперник и отчая напълно Алесандро Неста. Капитанът на Рома Франческо Тоти пък отбеляза паметния успех, като показа фланелка с надпис „Ти си уникална“ (6 – като sei – unica), посветен на бъдещата му съпруга Илари Блази след прекрасното му попадение с фин копващ удар.

11 април 2009

ЛАЦИО – РОМА 4:2

Пандев 2, Сарате 4, Лихтщайнер 58, Коларов 85; Мексес 55, Де Роси 80

Едно от най-зрелищните дербита за всички времена, играно на Великден през 2009 година.

И двата отбора имаха сериозни затруднения в шампионата, но мачът започна по приказен начин за Лацио.

Още в 4-ата мин. домакините вече имаха два гола аванс с попадението на Горан Пандев и великолепния изстрел на Мауро Сарате.

Филип Мексес и Даниеле де Роси на два пъти връщаха за кратко интригата след почивката, но Стефан Лихтщайнер и Александър Коларов отвърнаха с нови голове за „небесносините“.

26 февруари 2006

ЛАЦИО – РОМА 0:2

Тадеи 31, Акуилани 63

„Вълците“, водени от Лучано Спалети, бяха поставили рекорд по поредни победи в Серия А, но бяха загубили капитана си Франческо Тоти заради зловеща травма.

Срещу тях се изправи Лацио на Делио Роси, който изглеждаше фаворит на хартия.

Рома заложи на тактика с един нападател в лицето на Винченцо Монтела и надвиха градския съперник с головете на Родриго Тадеи и Алберто Акуилани.

В крайна сметка „Вълците“ завършиха шампионата на второ място, след като бяха обявени наказанията по скандала „Калчополи“.

6 януари 2005

ЛАЦИО – РОМА 3:1

Ди Канио 29, Сезар 74, Роки 85; Касано 69

Дербито на Паоло ди Канио, който се разписа пред вражеската трибуна „Курва суд“ и отново имаше шанса да ликува в градското дерби, подобно на мача от 15 януари 1989 г.

След почивката „Вълците“ се върнаха в срещата с попадението на Антонио Касано, но „Орлите“ отвърнаха с голове на Сезар и Томазо Роки.

Това бе първи успех в дербито за президента на Лацио Клаудио Лотито.

17 декември 2000

ЛАЦИО – РОМА 0:1

Негро 70 (автогол)

Първенецът на Италия Лацио посрещна Рома, която оглавяваше класирането.

В изключително напрегнат и на моменти груб мач, решаващ се оказва злощастният автогол на Паоло Негро през второто полувреме.

Десният атакуващ бек на Рома Кафу центрира отдясно, а Кристиано Дзанети стреля с глава. Вратарят на шампионите Анджело Перуци спаси, а Алесандро Неста опита да изчисти, но вместо това кълбото удари Негро и премина голлинията.

От това дерби се помни още невероятния начин, по който Кафу, жонглирайки с топката на три пъти надигра Павел Недвед.

16 октомври 2011

ЛАЦИО – РОМА 2:1

Ернанес 51 (дузпа), Клозе 90+3; Освалдо 5

Лацио имаше пет поредни поражения в дербито и започна поредния сблъсък с Рома на Луис Енрике по най-лошия начин.

Още в петата минута Пабло Освалдо откри за „Вълците“ и сянката на шестата поредна загуба надвисна над „Орлите“.

Вместо това след почивката Ернанес изравни от дузпа, а в продълженията Мирослав Клозе взриви „Курва норд“.

Източник: Панорама