Стартове за историята
Българите се представиха много силно в Оберхоф
С летящ старт. Така започнаха българските биатлонисти 2015 г.
В първите състезания от Световната купа в Оберхоф мъжкият ни тим записа историческо седмо място в щафетата, а след това Красимир Анев бе повече от блестящ и завърши девети в спринта на 12,5 км и четвърти в масовия старт на 15 км.
Анев дори бе близо до първи подиум в Световната купа след като метри преди финала на масовия старт се движеше трети.
Той влезе от сравнително задна позиция в първата стрелба, но с всяко излизане от стрелбището подобряваше класирането си.
Резултати и класирания след последните стартове в Оберхоф
Масов старт, жени
1. Дария Домрачева (Блр) 4 42:36.6
2. Вероника Виткова (Чех) 2 42:51.5
3. Тирил Екхоф (Нор) 2 42:58.3
4. Кайса Макярайнен (Фин) 4 43:02.5
5. Яна Герекова (Слвк) 0 43:12.8
Класиране Световна купа
1. Кайса Макяряйнен (Фин) 486
2. Дария Домрачева (Блр) 386
3. Валя Семеренко (Укр) 366
4. Доротея Вирер (Ит) 363
5. Вероника Виткова (Чех) 345
Масов старт, мъже
1. Мартен Фуркад (Фр) 0 44:52.0
2. Антон Шипулин (Рус) 4 45:05.1
3. Дмитрий Малишко (Рус) 3 45:22.7
4. Красимир Анев (Бълг) 3 45:23.4
5. Михал Шлезингер (Чех) 3 45:29.8
Класиране, Световна купа
1. Мартин Фуркад (Фр) 481
2. Антон Шипулин (Рус) 390
3. Емил Хегле Свендсен (Нор) 342
4. Яков Фак (Слов) 338
5. Симон Шемп (Гер) 315
..............
14. Красимир Анев 208
Красимир допусна една грешка в първата стрелба, направи чиста втора стрелба, а след това пропусна по един изстрел на всяка от двете на положение прав. Вятърът, който и днес духаше на стрелбището в Оберхоф, обаче затрудняваше сериозно биатлонистите и тези грешки бяха абсолютен бонус за българина.
В последната обиколка той бе рамо до рамо с руснака Малишко, който със силен финален спринт се пребори за третата позиция.
Първи завърши лидерът в класирането за световната купа Мартен Фуркад, който показа изключително здрави нерви при третия изстрел на последната стрелба и успя единствен от завършилите в десетката да финишира без грешка на огневия рубеж. Втори остана големият му конкурент в битката за трофея Антон Шипулин.
Досега 4-и за Световната купа в мъжкия ни биатлон бе ставал само Спас Златев - през 1989 г.
Най-доброто класиране на Анев пък бе 8-о място преди два сезона на 20км индивидуално в Йостерсунд (Шв).
Най-добрите постижения на родната щафета пък бяха осмите места от олимпийските игри в Калгари през 1988 г. и за Световната купа в Руполдинг през 1989 г.
След това мъжкият състав просто оставаше в сянката на женския. Не помогнаха дори натурализациите на представители на бившата съветска школа. И така до преди две години когато състезателите започнаха по-често да стигат до по-предни класирания.
Приличното представяне на българите и тогава бе свързано с името на Красимир Анев.
Месеци преди олимпиадата в Сочи обаче той шокира всички и обяви, че обмисля отказване. Причината – конфликт с новоназначения треньор на националния отбор Николай Захариев.
Последва светкавична реакция от Управителния съвет на федерацията и Захариев бе заменен от бившия състезател Георги Фъртунов.
На олимпийските игри обаче резултат нямаше.
Самият Анев обясни провала с голямото напрежение струпало се върху него и останалите от тима. Последваха нови слухове за отказване на най-опитния ни биатлонист.
На Европейското първенство по летен биатлон през август тази година Анев спечели бронзов медал и даде заявка за по-силно представяне през новия сезон.
Първите добри резултати обаче дойдоха чак в четвъртия кръг в Оберхоф.
В предишните три старта от световната купа този сезон най-предното класиране на Анев е 14-о място в индивидуалния старт на 20 км в Йостерзунд. Владимир Илиев пък е 11-и в преследването в Хохфилцен, а щафетата ни зае 15-о място отново в Хохфилцен.
Извън добрите новини за българите в Оберхов изненади нямаше.
Лидерът в класирането за световната купа Мартен Фуркад взе своето, спечелвайки спринта и масовия старт при мъжете.
Втората в класирането при жените Дария Домрачева спечели масовия старт при биатлонистките. Чехкинята Вероника Виткова, която на последен пост осигури победата на своя тим в женската щафета след това спечели и женския спринт.
Руснаците пък затвърдиха добрата форма на мъжкия си тим като спечелиха щафетата.
От средата на новата седмица шоуто се пренася в Руполдинг. Щафети при мъжете и жените, спринтове на 7,5 км и 10 км и два масови старта ще наблюдават зрителите в немския зимен център.
И ще чакат евентуални изненади и нови герои.
0 коментара