Вавринка спечели Ролан Гарос с тенис от друга планета

Стан пречупи Джокович

Sportinglife 19:50 ч., 07 Юни 2015
0
323

Стан Вавринка сътвори сензацията и спечели Ролан Гарос след страхотен успех над Новак Джокович на финала в Париж.

Швейцарецът навакса сет изоставане, за да се поздрави с крайното 4:6, 6:4, 6:3, 6:4 и да спечели втората си титла от Големия шлем.

2015 - Стан Вавринка (Швейцария)

Така световният №1 остава без така мечтаната от него Купа на мускетарите, която му убягна сред трети загубен финал.

Мачът за трофея бе истинско зрелище, а Вавринка показа невероятен тенис. От ракетата му хвърчаха печеливши удари, сервираше силно и точно и заслужи победата си.

Още в откриващия гейм Вавринка показа накъде духат ветровете, след като измъкна точка с 39 удара и отрази брейкпонт, за да поведе с 1:0.

В седмия гейм швейцарецът сбърка три пъти от любимия си бекхенд и изостана с 0:40, а на всичкото отгоре сам подпечата брейка с двойна грешка.

Джокович неусетно стигна до два сетпойнта при 5:4, но изигра протоколен смач твърде късо и Вавринка го наказа с перфектен минаващ удар от форхенд, а отрази и следващия шанс.

Световният №1 неочаквано се пропука още веднъж и без да е затруднен запрати бекхенд в мрежата. Брейкпойнтът обаче, дойде само като мимолетен проблясък за Стан, защото с три прекрасни сервиса Ноле приключи сета и огласи корта с шампионски вик.

Но той дори не подозираше какво го очаква оттук насетне. Вторият сет бе решен с решителен пробив за 6:4 в полза на Стан, след като дотогава подаващите взимаха подаванията си.

С впечатляващи като сила и точност удари Вавринка най-накрая проби сръбската стена за 6:4, а Ноле разби ракетата си в корта.

Предимството постоянно прескачаше от едната до другата страна на мрежата, когато Стан отприщи бекхенда си и с два уинъра си осигури пробив на нула за 4:2 в третата част Швейцарецът заигра още по-агресивно и скоро си подпечата обрата от 0:1 до 2:1 сета с 6:3.

Но в четвъртия сет нещата започнаха по перфектен начин за Джокович, който проби и затвърди за 3:0 и изглеждаше, че се връща в мача.

Но ударите на Стан бяха като с лазерно насочване и той не само изравни до 3:3, но се върна от 0:40, за да направи 4:4 и с нечовешка издръжливост в разиграванията размина световния №1 на мрежата за решителния пробив за 5:4.

Сервис геймът на швейцареца поднесе поредната драматична порция на зрителите, в която Вавринка пропиля мачпойнт, после спаси точка за 5:5 преди да вдигне победоносно ръце за една от най-великите победи в кариерата си.