Топ 4 очаква Григор Димитров на четвъртфинал в Мелбърн

Новак Джокович и Серина Уилямс водят схемите на Australian Open

Sportinglife 16:05 ч., 14 Яну 2015
0
147

Първите четиримата поставени в основната схема при мъжете за предстоящото Открито първенство на Австралия са и бивши шампиони от първия турнир от Големия шлем за годината.

Новак Джокович, Роджър Федерер, Рафаел Надал и Стан Вавринка са притежатели на 10 от последните 11 титли в Мелбърн.

Лидерът в схемата Новак Джокович е отпадал преди четвъртфиналите само веднъж - през 2007 г., когато губи в четвъртия кръг.

Церемонията по тегленето на жребия за тазгодишното издание на турнира е в четвъртък

7. Сторм Сандерс

Сърбинът е четирикратен победител на Australian Open с впечатляващия баланс от 43-4 (победи-загуби).

Роджър Федерер, втори в схемата, също е четирикратен шампион, а швейцарецът ще участва общо 16-ти път в Мелбърн.

Маестрото не е губил преди полуфинал от 2004 г., а балансът му е 74-11.

Рафаел Надал ще се представи пред публиката в Мелбърн за десети път. Испанецът достига поне полуфинал от 2007 г. насам. Той стана шампион през 2009-а, а през последните две години загуби на финал.

Стан Вавринка, който излиза за защита на титлата си също ще играе за десети път на Australian Open. През 2014 г. втората швейцарска ракета се наложи именно над Рафа Надал.

Григор Димитров е поставен под №10 в схемата, въпреки че е 11-ти в световната ранглиста. Това стана възможно, след като шампионът от US Open Марин Чилич отказа участие на Открито първенство на Австралия заради контузия.

При евентуално достигане до третия кръг, Димитров ще срещне тенисист от №17 до №24 сред поставените, а именно един измежду Гаел Монфис, Жил Симон, Джон Изнър, Давид Гофен, Александър Долгополов, Филип Колшрайбер, Иво Карлович или Ришар Гаске.

Гришо може да се изправи срещу един от първите четири едва на четвъртфиналите, но на осминафиналите евентуалните му съперници са повече от сериозни - Нишикори, Мъри, Бердих или Раонич.

Миналата година Григор Димитров достигна до четвъртфиналната фаза на турнира, където бе отстранен от Рафаел Надал в мач, в който пропусна да преодолее тогавашния №1 в света.

По силата на правилника за изчисление на точките в световната ранглиста, първата ни ракета има да защитава 360 от миналогодишното си участие.

При жените две от първите три поставени са печелили Australian Open.

Световната лидерка Серина Уилямс идва в най-големия град на австралийския щат Виктория за 15-ти път.

Водачката в основната схема е печелила турнира общо пет пъти, а в още четири случая е достигала до четвъртфиналите. Победите й са 61 срещу само 10 поражения.

Втората поставена Мария Шарапова ще играе на Откритото първенство на Австралия за 12-ти път.

Приятелката на Григор Димитров е стигала поне до полуфиналите в шест случая. Маша има три финала, сред които един успешен през 2008 г.

Миналогодишната шампионка На Ли прекрати кариерата си, а най-скорошната победителка е Виктория Азаренка, която спечели трофеите през 2012 и 2013.

Азаренка обаче не е сред 32-те поставени, след като се срина сериозно в ранглистата заради контузия и сега заема 41-о място. Тя бе принудена да прекрати преждевременно сезон 2014 и завърши извън топ 10 за първи път от 2008-а.

Церемонията по тегленето на жребия за тазгодишното издание на турнира е в четвъртък срещу петък от 01:30 ч. след полунощ българско време.