Малкият Борнемут пише история
През настоящия сезон един скромен състав пренаписва своята история
Английският футбол все още има своите романтични моменти, въпреки реките от пари, деформиращи го до неузнаваемост.
Скоро бе подписан договор за телевизионни права за периода 2016-2019 г., като в най-популярния спорт на Острова ще се влеят над 6 милиарда евро. Тази притеснително прогресираща тенденция тревожи феновете, с оглед огромната инфлация на Премиършип в последните 10 години.
Но не така стоят нещата в долния ешелон на английския футбол.
В Чемпиъншип има 24 относително равностойни състава, които играят биткаджийски футбол, базиран на дълги пасове и бързи крила, наподобяващ епохата на 90-те години.
Бърнли даде пример
Бърнли влезе във Висшата лига сензационно, въпреки че играе на стадион за 18 000 фенове (увеличиха го на 21 хиляди след промоцията) и няма нито един легионер в стартовия си състав.
Мениджърът Шон Дайш учи играчите си да пресират, да тичат много и да не се притесняват от никой терен в елита. Да, тимът е близо до дъното след 28 кръга, но спечели точки навън срещу двата претендента за титлата – Манчестър Сити (2:2) и Челси (1:1).
Разликата с Борнемут – Бърнли е историческа величина за английския футбол и един от първите участници в професионалната лига от края на 19-и век.
В това измерение е възможно отбор, който преди година и половина е бил в Премиършип и е спечелил Купата на Футболната Асоциация, в момента да се намира в зоната на изпадащите – Уигън.
През настоящия сезон най-изненадващо един скромен състав пренаписва своята история като се явява един от основните претенденти за промоция в Премиършип.
Това е Атлетик Футболен Клуб „Борнемут”.
Кръстен на едноименното британско южно градче, симпатичният клуб има доста бедна история. В по-голямата част от своето 125-годишно съществуване Борнемут прекарва в трета дивизия. През 1987 година влиза за първи път във Втора Дивизия (тогавашния формат на Чемпиъншип), но през 1991-ва изпада отново.
През 2013 година под ръководството на младия мениджър Еди Хау „черешите” се появяват за втори път в историята си в Чемпиъншип.
Добрите резултати продължават, като през 2014 година Борнемут подобрява два пъти сериите си от поредни победни мачове (5 поредни успеха), серията си без загуби(6 поредни мача без загуба), постига най-резултатна победа (5:0 срещу Донкастър през март 2014 г.) и стигат най-високо класиране в историята си и най-далеч в турнира за купата на Лигата (четвъртфинал).
Цялата тази положителна статистика е на фона на скромната история на клуба във втората дивизия на английския футбол и никак не е за подценяване.
Реднап е живата история на Борнемут
Хари Реднап играе 4 години в Борнемут като футболист, а завършва кариерата си пак в този клуб през 1982 г. След което се хваща да закрепи положението, вече като мениджър.
Днес го наричат Хари Худини, защото спасява от изпадане тимове като Портсмут и Саутхемптън, както и заради промоцията на Куинс Парк Рейнджърс миналия сезон. Но Реднап прави чудеса от 80-те години.
Поема Борнемут в трета лига през 1983-а и година по-късно бие Манчестър Юнайтед за Купата на ФА и това се брои до днес за втори най-голям шок в историята на турнира.
Вкарва тима във втора лига, но през 1992 г. си тръгва, след което клубът отново поема към долните етажи на йерархията в английския футбол.
Забележително е, че в състава на Борнемут няма именити футболисти, а най-известните от тях са Дан Гослинг (бивш играч на Евертън), Жуниор Станислас (бивш играч на Уест Хем и Бърнли) и полският вратар Артур Боруц (собственост на Саутхемптън, но отдаден под наем).
Тимът играе приятен футбол и вкарва много голове, което заслужи комплименти в Англия от капацитети като сър Алекс Фъргюсън.
В момента Борнемут се намира в зоната на плейофите за влизане във Висшата лига и няма да е чудно вдъхновените играчи да се преборят сърцато за своето място в елита.
Ще бъде куриозно отбор, който играе домакинските си мачове на стадион с капацитет от 12 хиляди седящи места да играе наравно с британските грандове като част от проект за милиарди евро.
Това би върнало английския футбол към романтиката, принадлежаща на 80-те и 90-те години от изминалия век, когато заплатите на играчите бяха също толкова къси, колкото шортите им, а футболът бе непредвидим.
0 коментара