4 часа, 4 мачбола и велик обрат за Надал в Мелбърн

Точно 4 часа и 14 минути и 4 мачбола трябваха на непримиримия Рафаел Надал

Sportinglife 15:20 ч., 21 Яну 2015
0
85

Точно 4 часа и 14 минути и 4 мачбола трябваха на непримиримия Рафаел Надал, за да заслужи участието си в трети кръг на Australian Open след 6:2, 3:6, 6:7(2), 6:3, 7:5 над 112-ия в света Тим Смичек. Роденият с ДНК на голям шампион испанец сякаш е призван за велики обрати като днешния.

Матадора изоставаше с 1:2 сета и на няколко пъти се подпираше на ракетата си сякаш всеки момент ще припадне на корта, но някак успя не само да остане на крака, но и да остане в турнира.

Джеймс Дъкуърт - Ришар Гаске 2:6, 3:6, 5:7
Кевин Андерсън - Рикардас Беранкис 6:2, 6:2, 7:6(3)
Тим Смичек - Рафаел Надал 6:2, 3:6, 6:7(2), 6:3, 7:5
Филип Колшрайбер - Бърнард Томич 6:7(5), 6:4, 7:6(6), 7:6(5)

Рафа грабна скоростно първия сет с 6:2, но в следващите минути ритъмът отново се изпари от играта му и ситуацията започна да напомня на двубоя с Михаел Берер в Доха, когато 34-годишният ветеран детронира шампиона след обрат.

Надал някак поддържаше равновесието във втория сет до 3:3, но американският квалификант наниза 3 гейма поред и рестартира дуела. Смичек продължи серията си до 5 гейма с преднина от 2-0 в началото на третия сет, а с доза шанс Рафа върна брейка. При брейкпойнт топката облиза мрежата и кацна точно на ракетата на световния №3, който с гръмотевичен уинър открадна подаването на 112-ия в света.
Надал продължи да дебне съперника, проби го за 4:3 и с класически силно подсечен сервис по диагонала от личния си арсенал направи 5:3. Смичек обаче реагира по впечатляващ начин със сервис гейм на нула, минаващ удар и къса топка от самото дъно на корта, които значеха 4:5 и 15-40. Рафа довърши работата на американеца като сам се проби с двойна грешка за 5:5, а сетът влезе в тайбрек.
В него 112-ият в света показа стоманени нерви и даде само две точки на световния №3.

Надал стъпваше все по-тежко в началните минути на четвъртия сет и изглеждаше като ранено животно на корта. Но както неведнъж е показвал, точно в тези момента Рафа е най-опасен. Сякаш на шега Матадора поведе с пробив и 5:2 и вкара битката в решителен пети сет след 6:3 гейма.
В него Смичек не стигна до нито един брейкпойнт, но същевременно храбро бранеше подаванията си. Въпросът беше кой ще се пречупи първо - тотално изстисканият физически Надал или квалификантът, който играеше вече пети мач в Мелбърн. Матадора даде отговор с два безмилостни минаващи удара, които му донесоха пробив за 6-5.

Разбира се, подобен мач нямаше как да завърши с рутинен гейм и макар да поведе с 40-0, Рафа допусна изравняване. Но от четвъртия опит Надал подпечата уникалния обрат и се срина изтощен на корта. В следващия кръг го очаква Дуди Села.
Същевременно, Симоне Болели взе сет от Роджър Федерер, но нямаше сили за повече и записа четвърта загуба в четири двубоя с швейцареца след 6:3, 3:6, 2:6, 2:6. След колеблив първи сет, Маестрото загуби едва 15 точки на свой сервис до края на мача и с общо пет пробива не остави съмнения в превъзходството си. За швейцареца следва дуел с Андреас Сепи, като италианецът е взел едва 1 сет в десетте им преки двубоя.

Анди Мъри, който е в същата четвъртина на схемата с Григор Димитров мина лесно през Маринко Матошевич с 6:1, 6:3, 6:2 само за час и 42 минути. Томаш Бердип също не загуби сет и във втория си двубой в Мелбърн, след като подчини ветерана Юрген Мелцер със 7:6(0), 6:2, 6:2. Чехът ще се изправи срещу Виктор Троицки и серията му от 10 поредни победи през новия сезон в следващата фаза.