Дженсън Бътън успя да завърти само 7 обиколки на пистата „Каталуня” в Барселона

Sportinglife 08:10 ч., 27 Фер 2015
0
115

McLaren-Honda понесе нов удар по подготовката си за новия сезон във Формула 1, след като в първия ден от последната тестова сесия новият болид МР4-30 получи повреда в хидравликата и Дженсън Бътън успя да завърти само 7 обиколки на пистата „Каталуня” край Барселона.

По-късно беше потвърдено, че проблемът е свързан с двигателя. Така за 9 тестови дни тимът има едва 203 обиколки, а сега Бътън записа само един тур с по-бързо темпо, но остана на почти 8 секунди от Фелипе Маса с Williams.

Бразилецът оглави класирането в първия ден от последната сесия, след като симулира квалификационна обиколка в серия от три тура с меките сликове. Обиколката му за 1,23,500 минути е най-бързата от началото на тестовете през 2015 на каталунското трасе.

Втори остана Маркус Ериксон със Sauber, който остана на 0,776 секунди от Маса, но кара със супер меките сликове. В следобедната сесия Маркус имитира цяло състезание с твърдите и средно твърдите гуми и навъртя 122 обиколки – най-много от всички пилоти за деня.

Времето на Люис Хамилтън от сутринта се оказа достатъчно за третото място. Накрая световният шампион остана на 1,381 секунди от Маса, но той не успя да се върне на пистата в следобедната сесия заради повреда в мотор-генератора MGU-K на болида му. Най-доброто време на Хамилтън беше постигнато със средно твърдите гуми, за които се смята, че са с 1,2 секунди по-бавни от меките на „Каталуня”.

Маса завърши деня със 103 обиколки, а Хамилтън остана с 48, като от Williams обясниха, че най-големите промени по новия FW37 преди началото на сезона са запазени за тези последни четири тестови дни в Барселона.

Естествено, сравнението на постиженията на пилотите не е съвсем коректно, тъй като тимовете не обявяват с какво количество гориво са колите на пистата.

Място в Топ 5 намериха още Данил Квят с Red Bull, Ромен Грожан с Lotus и Кими Райконен с Ferrari.